Projektek
UNESCO Asszociált Mintaiskola
A "Mintaiskola" kategória megteremtésével az UNESCO szellemiségében kiemelkedő módszertani és pedagógiai munkát végző iskoláknak kíván elismerést nyújtani hazai és nemzetközi színtéren.
A Than Károly Gimnázium, Szakközépiskola és Szakiskola 2008 októberében kapta meg az "UNESCO Asszociált Mintaiskola" címet, melyet az UNESCO bizottság elsősorban a 2006 óta folyó "Water: the essence of Life" nemzetközi projektünk mögött álló több éves színvonalas munka valamint nemzetközi megmutatkozásra alkalmas többnyelvűség alapján ítélt meg.
Az Asszociált iskolák programját 1953-ban hozták létre azzal a céllal, hogy speciális és kísérleti módszerek révén hatékonyabbá tegyék az ifjúságnak az UNESCO alapvető célkitűzései szellemében történő nevelését. Ma százhetvenhét ország mintegy nyolcezer intézménye vesz részt az asszociált iskolák nemzetközi hálózatában. Hazánkban harminchárom tagja van a rendszernek, köztük elsősorban nagy múltú gimnáziumok és gyakorló iskolák.
Az iskolánk által elnyert "Asszociált Mintaiskola" címet, melyet először idén ítéltek oda, a Than Károly mellett a szegedi Hansági Ferenc Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Szakközépiskola kapta meg.
Mivel jár a tagság az UNESCO Asszociált Iskolák Hálózatában?
- Regionális, nemzeti és nemzetközi akciók-ban és programokban vehetnek részt.
- Pedagógusokból és diákokból álló munkaközösség tagjai lehetnek.
- Aktuális UNESCO-kiadványokhoz férhetnek hozzá.
- Részt vehetnek az UNESCO-iskolák tanárainak aktuális témákkal foglalkozó éves szemináriumain.
- Új ötletek közös megvalósítására nyílik lehetőség.
- Az UNESCO-iskolák egy-egy program életre hívásához tanácsot és támogatást kérhetnek.
További információk a program hivatalos nemzetközi , illetve a magyar UNESCO iroda honlapján olvasható.
2009. október 14-én iskolánk rendezte az UNESCO Társult Iskolák találkozóját.
A találkozón a Mintaiskolák ( Than, Hansági )beszámolója mellett szó volt a Mintaiskola cím elnyeréséhez szükséges videoklip készítésének kritériumairól. Montskó Éva szerkesztőségvezető, Magyar Televízió Művelődési Műsorok Szerkesztősége munkatársa értékelte a két mintaiskola elkészült videoklipjeit, majd tanácsokkal látta el az újonnan pályázóiskolák képviselőit.
Napirendi pontként szerepelt a találkozón a Társult Iskola Hálózat jelenlegi helyzetének és az Alaphang programnak a bemutatása.
Az UNESCO Bizottság részéről Susa Ágnes vett részt a találkozón, vendégeink voltak még Montskó Ágnes mellett a Mintaiskolák és a címre pályázó iskolák képviselői.
Budapest, 2009. december 8.
Hublik Ildikó
ASP koordinátor – Than Károly Ökoiskola